Beyninizi Işıl Işıl Yapacak 5 Basit Öneri!

   Beğendiğim bir alıntıyla başlayayım ki alıntının paylaşıldığı yerde yer alan değerlendirmeleri daha önce öğrencilerimiz için düzenleyerek aşağıdaki öneri listesini ortaya çıkardım.

” Ortalama insan beyni 1.4 kilogram, bunun da %80’i sudan oluşuyor. Geri kalan %20’lik katı kısmın ağırlığı yaklaşık 280 gram. Yani bir insanın hayatta ne olacağına ya da ne olamayacağına karar veren 280 gramlık bir parça…”

1. Öneri 

   Düzenli olarak yaptığınız bir eylemi farklı bir şekilde yapın. Pek çok araştırmada diş fırçalarken hep aynı elini kullanan bir kişinin diğer elini de arada kullanmasının zeka seviyesine (IQ) olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır.

2. Öneri

   Özellikle günün erken saatlerinde bulmacalar çözmek zihninizin uçsuz bucaksız coğrafyasında size yeni keşifler sunacak. Algılama hızınız, olaylara bakış açınız değişecek. Analiz edip olayları çözümleme yetenekleriniz gelişecek.

Zekânızı ışıl ışıl yapacak birbirinden yararlı ve eğlenceli oyunları oynamak için buraya bakabilirsiniz. 🙂

3. Öneri

   Okula her zaman aynı yolu kullanarak gelmeyin. Bazen farklı yolları deneyin. Bu size olaylara ve elbetteki soru/sorunlara farklı bir bakış açısından bakabilmeyi sağlayacaktır. Evinize de yine farklı yolları deneyerek ulaşmaya çalışın. 

   

4. Öneri

   Sabah sözlükten 10 tane daha önceden bilmediğiniz kelimenin anlamını öğrenin ve bu kelimeleri o günkü konuşmalarınıza uygun bir şekilde ekleyin. Gerekirse konuşmalarınızı bu kelimeleri kullanabileceğiz şekilde yönlendirin. 

   Bu işlemi İngilizce kelimeler seçerek de yapabiliriz. Beyninizdeki ışıltıyı görür gibi oluyorum.  😉 

5. Öneri

   Önemli bilgilerin yer aldığı bir belgesel izleyin ve konu hakkında bildiklerinizi gözden geçirerek konuya ne kadar hakim olabildiğinizi düşünün. Konuyla ilgili genel kavramlardan (izlerken olabildiğince fazla kavramı ve bu kavramların anlamlarını aklınızda tutmaya çalışın)  uzun bir liste yapıp bu kavramları ezberlemeye çalışın.

 

Özetle “Işıldayan demir pas tutmaz.” diye bir atasözümüz var bu konuya çok uyan. İşlerimizi hep aynı şekilde yaparsak beynimiz rutin hareket eder ve tembelleşir. Her zaman alternatif yollar deneyerek, onun limitini zorlamamız gerekir. Kavramları birbiriyle ilişkilendirmek, her soruya alternatif çözümler üretmek zihnimizi her zaman taze tutmamızı ve zeka puanımızı (IQ) artırmamızı sağlar.  💡

Kaynak : KİGEM (Bilgiler düzenlenip ortaokul seviyesine getirilmiştir.)

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir