Corana Günlerinde LGS

Malum son dönem hepimizin gündemi corona virüsü ve ölüm kalım istatistikleri ile alınan önlemler. Modern hayatın son sürat yaşayan bireyleri olarak durup bir nefes aldığımız noktadayız, ani fren yapmış bir yarış arabası gibi. Belki de bir soluk alıp ne halde olduğumuzu görmek adına iyi bir noktadayız. En kötü durumdan bile olumluyu çıkarıp bulmak yaşadığımız bu zor günlerde bizleri iyi hissettirecektir.

 

 

Fakat iyi hissetmek ve güdülenmek noktasında en büyük sıkıntıyı yaşayan maalesef bizim 8. sınıf öğrencilerimiz. Sınav sistemi değiştikten sonra üçüncüsüne hazırlandıkları yeni nesil sorulardan oluşan LGS (Liselere Giriş Sınavı)’ na üç ay gibi kısa bir zaman kalmışken, tedbir noktasında okula verilen ara ve akabinde uzaktan eğitim onları zorlayacak gibi görünüyor. 8. sınıf öğretmeni olarak şu sıralar bizim tek çekincemiz ısınan havaların çocukların konsantrasyonunu bozması iken şimdi bir de Corona virüsü çıktı. Ders denetimi kendi elinde olan ortaokul öğrencisinin neler yapabileceğini merakla beklerken diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı hummalı bir çalışma içinde ve süreci iyi bir şekilde idare edeceklerinden şüphemiz yok.

 

Nitekim şu noktada LGS sisteminin uygunluğu ya da geçerliliğini tartışmaktan ziyade Corona günlerinde LGS’ye nasıl hazırlanmak gerektiğine odaklanmanın, elinden gelenin en iyisini, aleyhimizdeki bir durumu nasıl lehimize çevirebileceğimizi konuşarak çözüm odaklı olmak taraftarıyım. Sağlık Bakanlığımızın süreci yönetmesi noktasındaki profesyonelliği göğsümüzü kabartırken, aynı gururu Milli Eğitim Bakanlığı ile de yaşayacağımıza eminim. Dolayısıyla geriye öğrencilerin, velileri ve öğretmenleri tarafından çok iyi yönlendirilmesi kalıyor.

 

LGS sisteminde yeni nesil soruların gerçekten seçici olduğunu biliyoruz. Aklın ve azmin iş birliğini gerektiren bir sınav ile karşı karşıyayız. Öğrencinin çalışmasa da derste dinlediği ile lise kazanma dönemi gerilerde kaldı. Çok çalışmaktan ziyade disiplinli bir çalışma gerektiren LGS sınavına hazırlanırken yapılan en büyük hatalardan biri de bilinçsizce çok soru çözmek. Yapılan yanlış soruya geri dönüp bakılmadığında çözülen testin ya da deneme sınavının hiç bir anlamı kalmıyor, çünkü öğrenci aynı hatayı başka bir test ya da denemede tekrarlıyor. Kaliteli çalışmak çok çalışmayı gerektirmeyecektir, önemli olan çalışmanın kaliteli ve sürekli oluşudur.

 

Peki bu iki haftalık süreçte LGS öğrencisi nasıl hazırlanmalı?

 

Öncelikle moral bozmamalı, çünkü bu yaşadığımız durum sizinle birlikte sınava girecek olan diğer öğrencilerin de yaşadığı bir durum. Herkes aynı durumdayken “benim başıma gelene bak” şeklinde yaklaşmak yerine, soğukkanlı olmalı ve motivasyonu yüksek tutmalıyız. Unutma, bu olay sadece senin başına gelmedi.

 

Diğer taraftan 2 haftalık zorunlu uzaklaşma süresinin ilk bir haftası öğrencinin dinlenmesine ayrıldı. Bu  ilk bir haftalık süre aslında konu eksikleri olan öğrencilerin eksik konuları tamamlaması için büyük bir fırsat. EBA bu konuda iyi bir yardımcı iken  Morpa kampüs ve Okulistik de ara tatilde ücretsiz üyelik hakkı verdiler. Her türlü ders ile ilgili konu anlatımlarına internet üzerinden çeşitli kaynaklar yoluyla ulaşılabileceği gibi, öğrenci kendi ders materyalleri ile de bu açığı kapatabilir. Bu arada EBA için aylık 3GB ücretsiz internet kullanımının devlet tarafından herkese sağlandığını da hatırlatalım.

 

Morali bozmadık, eksik konuları da tamamladık, geriye TRT ve EBA üzerinden yapılacak olan uzaktan eğitime uyum sağlamak kalıyor. Artık derste gizlice atıştırmaya çalışan sevgili öğrencilerim ekran karşısında rahatça atıştırabilirler. Evdeki konfor ve sessizlik sizin için mükemmel bir öğrenme ortamı sağlayabilir. Fakat öncelikle tıpkı derse geldiğiniz gibi hazır bulunmalısınız. Masanın başında, kalem, kitap, defter hazır bir şekilde, iyi alınmış bir uyku ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Üstelik EBA üzerinden oluşturulan sınıflarda, aynı sınıf düzeni ile öğretmeniniz sizinle kaynak paylaşımı yaparak sizleri ödevlendirebilecek. Dersi dinlerken anlamadığınız noktalarda başa sarıp tekrar dinleyebilirsiniz, hem de istediğiniz kadar. Özellikle çekingen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat.

 

Sevgili öğrenciler,

Okula ne zaman döneceğiz net değil, şu an için iki haftalık bir ayrılık ön görülüyor. Bu iki haftayı ise tatil olarak düşünmeden kolaylıkla avantaja çevirmek sizin elinizde. Hepinizin gözlerinden öpüyor ve hepinize başarılar diliyorum.

Sevgili Veliler,

Unutmayın siz panik yaparsanız çocuğunuz da panik yapar. Sakin kalmayı unutmayın ve öğrencinizin bu durumu avantaja çevirmesini sağlamaya çalışın. Hep birlikte çözüm odaklı olmak ve ne yapacağımıza karar vermek yerine soruna odaklanırsak, enerjimizi heba etmiş oluruz. Şimdi iş birliği içinde elimizden geleni yapmanın tam zamanı. Allah çocuklarımızın geleceğini hayırlı etsin.

Telefonunuzdan EBA’da kullanmak için 3 GB ücretsiz interneti hattınıza göre aşağıdaki gibi alabilirsiniz.

Yazar: Elif Hoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir