(Factory Balls) Top Fabrikası Oyunu

Factory Balls oyunu mantık ve sıralı akıl yürütmeyi gerektiren bir problem çözme oyunudur.

Oyunda kutu üzerinde resmi olan topları hazırlayıp müşterilerinize göndermeniz gerekiyor. Örneğin üstteki resimde oyunun birinci bölümünde, müşteri üzerinde lacivert şerit olan turuncu bir top istiyor. Öncelikle soldaki beyaz toplardan birini alıp turuncu boya kutusuna bırakıyorsunuz. Sonra da turunculaşan topu lacivert şerite  dokunduruyorsunuz. İşlem bu kadar. Sonra ikinci bölümde yeni bir müşteri kutusu ve yeni bir top isteği geliyor. Her seviyede işler biraz daha zorlaşıyor oyunda. 

Oyunda üç önemli matematiksel ve mantıksal kazanım söz konusu. 

  1. Problem çözme : Her bölümde biraz daha zorlaşan müşteri isteklerini düzgün kombinasyonlarla seçip hazırlamanız, sorunu çözmeniz gerekiyor.
  2. Hesaplamalı Düşünme : Oyundaki her hamlenizin sonucunu düşünerek adım adım sonuca gitmeniz gerekiyor.
  3. Sıralı Akıl Yürütme : Doğru ürünü oluşturmak için doğru sıralama çok önemli. Renklerin yoğunluğunu, desenini sıralı bir şekilde halletmeniz gerekiyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi bölüm geçildikçe işler zorlaşıyor ve daha iyi analiz edip doğru ve sıralı düşünce yapısı oluşturmanız gerekiyor. 

Önemli not : Oyun flash tabanlı olduğu için telefonlarda açılmaz. Bilgisayar ya da akıllı tahtalarda oynayabilirsiniz.

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley