Okulda Başarılı Olmanın Yolları!

Öğrenciler, okulda başarılı olmak için neler yapmalıyım? Sorusuna yanıt ararken; veliler ve eğitmenler de okul başarısını artırmak için neler yapılmalı, sorusuna yanıt arıyorlar. Bu yüzden hem öğrencileri, hem eğitmenleri, hem de velileri ilgilendiren pratik yöntemler paylaştık. Bu yöntemleri uygulayarak, okul ve ders başarısındaki yükselişleri gözlemek mümkün.

 

Bir: Unutmamak gerekir ki herkesin öğrenme stili farklıdır. Okuyarak mı, yazarak mı, dinleyerek mi daha etkin ders çalışıyoruz? Henüz bunun cevabını bilmiyorsak “öğrenme stili testi” yapıp, kendimize en uygun yöntemle ders çalışmalıyız.

 

İki: Verimli ders çalışmayı engelleyen en önemli unsurlardan biri de sürekli bölünmektir. Bu nedenle, ders esnasında bize lazım olacak araç gereçlerin yanımızda ve önceden hazırlanmış olması, çalışma kalitemizi artıracaktır.

 

Üç: Hatalı oturma pozisyonlarının ders çalışma kalitemizi düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Eğri oturarak, yatarak veya bir süre sonra ağrı veren pozisyonlarda ders çalışılmamalıdır. Başarılı öğrencilerin genellikle masa başında ders çalıştığı gözlemlenmektedir.

 

Dört: Oyun konsolu, akvaryum, cep telefonu gibi her an dikkatimizi çekme potansiyeli olan nesneler, ders çalışma kalitemizi düşürür. Bu yüzden, özellikle ilgi alanımızda olup, dersle ilgisi olmayan nesneleri ortamdan uzaklaştırmamız gerekir.

OKUL BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  • Öğrencinin derse olan ilgisi
  • Öğrencinin zihinsel becerileri
  • Doğru yönlendirme

Okul başarısını etkileyen faktörler arasında –Eğer DEHB, Disleksi gibi problemler yoksa- öğrencinin derslere olan ilgisi önemli role sahiptir. Çocuğunuzun zihinsel becerileri ve ilgi alanları bazı derslerde başarılı olmasına, bazı derslerde ise başarısız olmasına sebep olabilir. Aslında bu olası bir durumdur.

ÖRNEK:

Türkçe, dil bilgisi gibi sözel derslerde başarılı olan bir öğrenci matematik dersinde isteksiz ve başarısız olabilir. Tam tersi de olabileceği gibi her alanda başarılı öğrenciler de vardır.

ÖNEMLİ OLAN:

Öğrencinin başarılı olduğu alanları erken tespit edip doğru yönlendirme yapmaktır.

“Matematik dersinde başarılısın, Türkçe dersinde neden zayıfsın? İstesen yaparsın, istemiyorsun…” Şeklinde moral bozucu yaklaşımlar doğru değildir.

BUNUN YERİNE:

Başarısız olunan derslerdeki başarısızlığın sebeplerini araştırmak daha doğrudur. Kaçırılmış konular mı var, anlaşılmayan kısımlar mı var, konulara karşı ilgi düzeyi ne durumda? Tüm bu sorulara yanıt ararken aslında çocuğa dersi sevdirebileceğiniz yeni yöntemler de keşfetmiş olacaksınız. Dersi sevmek, başarıyı beraberinde getirecektir.

UNUTMAYIN!

Okul başarısında ailenin rolü yüksektir.

ÖYLEYSE:

“Derslerde başarılı olmak için ne yapmalıyız?” veya “çalışkan olmak için ne yapmalıyız?” sorularının cevabını artık biliyoruz. Bundan sonra tek yapmamız gereken bu basit yöntemleri uygulamak olmalı.

Detay ve devamı için tıklayınız…

Kaynak : MentalUP

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir