Oyun : Hedefteki Sayıyı Bul (4 İşlem Oyunu) 📱

Hedefteki Sayıyı Bul (Make A Number) oyunu özellikle 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin dört işlem konusunda pratik yapıp eğlenirken kendilerini geliştirebilecekleri bir oyun. Kuralları son derece basit ve kesinlikle öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri açısından çok yararlı.

Oyun ekranı yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Açılan ekrandan 3 kart (3 cards) veya 4 kart (4 cards) versiyonlarından birini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ister antrenman (Practice) yapın isterseniz oyun (play) kısmına basıp 10 soruluk oyuna başlayın. 3 Kart olan kısımda size 3 tane sayı, 4 kart olan kısımda ise size 4 tane sayı veriliyor ve siz de bu sayıları kullanarak istenen hedefteki (target) sayıyı bulmaya çalışıyorsunuz.

Ben örnek olması açısından 4 cards kısmını seçtim. Ve karşıma çıkan ilk hedef (Target) 63. Amaç 3, 8, 5 ve 4 sayılarının tamamını 4 işlem yaparak kullanıp 63 sayısını elde etmek. Burada her adımda iki sayıyı kullanabiliyorsunuz. Örneğin üstteki sorunun çözümünü altta adım adım görebilirsiniz ki burada önce 8’e sonra +’ya ve sonra 4’e basıp 12’yi elde ettik. Ardından önce 5’e sonra x’ya ve sonra 12’ye basıp 60’ı elde ettik. En son da önce 3’e sonra +’ya ve sonra da 60’a basarak hedeflenen 63 sayısına ulaşmış olduk.

Eğer size sorulan soruları 15 saniyenin altında çözerseniz 150 puan, 15 – 30 saniye arasında çözerseniz 125 puan, 30 – 45 saniye arasında çözerseniz 100 puan ve 45 – 60 saniye arasında çözerseniz 75 puan alıyorsunuz. 60 saniyeden uzun sürerse puan alamıyorsunuz. Altta bulunan İlerleme (Progress) kısmı da kaçıncı soruda olduğunuzu gösteriyor. Toplam 10 soru soruluyor.

İYİ EĞLENCELER  😉 

Önemli Not : Oyun cep telefonunda ve akıllı tahtada oynanabilir.

 

 

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir