Oyun – Matmatik Çarpım Tablosu Oyunu

Matmatik; iki kişi tarafından oynanan çarpma işlemi kullanılan stratejik bir zekâ oyunudur. Oyun bilgisayara karşı oynanabileceği gibi iki kişi karşılıklı olarak da oynayabilir.

Oyun Ekranı

Oyuncular sırasıyla alttaki sarı oklardan birini diledikleri sayının üzerine getirerek 1’den 81’e kadar olan sayılardan birini alırlar. Örneğin oklardan biri 1 ve biri 5’te 1×5=5 olduğundan bu hamleyi yapan oyuncu 5 numaralı kareyi alır ve sıra rakibine geçer. Rakip sarı oklardan birini oynatarak kendi kutucuğunu belirler. Örneğin; 1’deki oku 7’ye getirirse, oklardan biri 5’i diğeri 7’yi göstereceği için 5×7=35 numaralı kutucuğu almış olur ve sıra tekrar diğer oyuncuya geçer. Oyun bu şekilde sırayla ilerler. Oyunda kazanmak için ise oyun ekranındaki 1’den 81’e kadar olan sayılardan 4 tanesini yatay, düşey ya da çapraz bir şekilde ele geçirmek gerekiyor.

Yeşil renkli taraf 4 çaprazı aldığı için kazanır.

Oldukça keyifli, stratejik ve öğretici bir oyun. 3. sınıf ile 6. sınıf arasındaki öğrenciler için bilhassa faydalı olacaktır.

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

2 thoughts on “Oyun – Matmatik Çarpım Tablosu Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir