Oyun : Ondalık Sayılarla Toplama Oyunu

Daha önce tam sayılarda toplama oyununu paylaşmıştım. Bu oyundaki mantık da tıpkı tam sayılarda toplama oyununda olduğu gibi alttaki iki kutucuktaki sayının toplamını yapıp üstteki sayıyı bulmaya dayanıyor. Yani üstteki C sayısını bulmak için altındaki iki kutucukta bulunan A ve B sayılarının toplanması gerekiyor. 

                          Örnek Oyun Düzeni

Burada 0.3’ün altındaki kutucuklardan birinde 0.2 var diğeri ise boş, o hâlde “0.2 ile topladığımızda 0.3 olan sayı nedir?” diye düşünüp 0.1 cevabını buluruz ve boş kutucuğa yazarız. (Virgül yerine nokta kullanıyoruz ki bunu da alttaki bölümden ekliyoruz.) Kutucuğu seçtikten sonra alttaki rakamlara basarak içlerine doğru sayıyı yazmalıyız. Örneğin; 0,5 yazmak için önce 0’a sonra .‘ya sonra da 5’e basıyoruz. Yazdığımız bir sayının doğruluğunu “Check” yazan kısıma basarak kontrol ediyoruz. Yanlış bir sayı yazdığımızda bu sayıyı silmek için “backspace” tuşuna basmamız gerekiyor. Tüm kutucuklara doğru sayıları yazdıktan sonra alttaki çift üçgene basarak sonraki oyuna geçebiliriz. 

 

                          Ayarlar Sayfası

Ayarları değiştirmek için sağ alttaki çark sembolüne tıklıyoruz. Açılan sayfada oyunu tam ekran yapmak için Full Screen yazan kutucuğu işaretliyoruz. Yine Easy (Kolay), Normal (Orta) ve Hard (Zor) seviyelerini seçerek oyunun zorluk derecesini belirleyebiliriz. Seçimlerimizi yaptıktan sonra Ok (onay) tuşuna basıp kaydediyoruz.

Bilhassa 5 ve 6. sınıf öğrencileri için ondalık sayılarda toplama işlemini kavrattırıcı son derece yararlı bir oyun.

İyi eğlenceler.  😉 

Önemli Not : Oyun cep telefonunda ve akıllı tahtada oynanabilir.


Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir