Oyun : Tam Sayılarda Toplama Oyunu

Bu oyunda alttaki iki kutucuktaki sayının toplamı üstteki sayıyı veriyor. Yani üstteki C sayısını bulmak için altındaki iki kutucukta bulunan A ve B sayılarının toplanması gerekiyor. 

               Örnek Oyun Düzeni

Burada 12’nin altındaki kutucuklardan birinde 1 var diğeri ise boş, o hâlde 1 ile topladığımızda 12 olan sayı nedir?, diye düşünüp 11 cevabını buluruz ve boş kutucuğa yazarız. Kutucuğu seçtikten sonra alttaki rakamlara basarak içlerine doğru sayıyı yazmalıyız. Negatif bir sayı yazmak için önce sembolüne sonra sayıya basıyoruz. Yazdığımız bir sayının doğruluğunu “Check” yazan kısıma basarak kontrol ediyoruz. Yanlış bir sayı yazdığımızda bu sayıyı silmek için “backspace” tuşuna basmamız gerekiyor. Tüm kutucuklara doğru sayıları yazdıktan sonra alttaki çift üçgene basarak sonraki oyuna geçebiliriz. 

                Ayarlar Sayfası

Ayarları değiştirmek için sağ alttaki çark sembolüne tıklıyoruz. Açılan sayfada oyunu tam ekran yapmak için Full Screen yazan kutucuğu işaretliyoruz. Yine Easy (Kolay), Normal (Orta) ve Hard (Zor) seviyelerini seçerek oyunun zorluk derecesini belirleyebiliriz. Seçimlerimizi yaptıktan sonra Ok (onay) tuşuna basıp kaydediyoruz.

Bilhassa 6 ve 7. sınıf öğrencileri için tam sayılarda toplama işlemini kavrattırıcı son derece yararlı bir oyun.

İyi eğlenceler.  😉 

Önemli Not : Oyun cep telefonunda ve akıllı tahtada oynanabilir.


 

 

 

Yazar: Rıdvan Hoca

"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla." Aldous Huxley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir